Domy prefabrykowane to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych domów murowanych. Choć ich budowa wiąże się z nieco wyższymi kosztami, to jednocześnie w ten sposób można zaoszczędzić mnóstwo czasu. Wybierając między tymi dwiema technologiami, dobrze jest zastanowić się, jakie są ich zalety i wady, aby w przyszłości cieszyć się wymarzonymi czterema kątami. Poznaj plusy i minusy technologii prefabrykacji. Sprawdź, czy warto postawić na domy modułowe.

Czym są domy prefabrykowane?

Dom z prefabrykatów powstaje dzięki łączeniu gotowych elementów – modułów przygotowanych w fabryce i transportowanych na plac budowy w całości, co skraca czas budowy. Może to obejmować ściany, stropy i inne fragmenty domu. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność składowania i przechowywania materiałów budowlanych oraz nie generuje odpadów. Dom modułowy może być wykonany z drewna klejonego, betonu lub betonu połączonego z drewnem.

Czas budowy domu prefabrykowanego wynosi zaledwie kilka dni, a prace mogą być prowadzone niezależnie od warunków atmosferycznych. Warto zauważyć, że dzisiejsze technologie pozwalają budować domy prefabrykowane o trwałej konstrukcji i wysokim poziomie energooszczędności. Takie budynki charakteryzują się szybkim nagrzewaniem i wolniejszym traceniem energii. Kluczem do sukcesu jest jednak wybór wysokiej jakości materiałów.

Budowa domu w tej technologii dopiero zyskuje popularność w naszym kraju, warto więc podpytać firmę budowlaną o szczegóły. W Woodnar oferujemy pomoc na każdym etapie budowy, zawsze możesz liczyć na naszą fachową poradę.

Zalety domów z prefabrykatów

Główną zaletą domów z prefabrykatów jest krótki czas budowy. Sam szkielet domu z prefabrykatów można postawić w ciągu kilku dni, a wykończenie pod klucz zazwyczaj zajmuje od dwóch do trzech miesięcy. Dlaczego jest to możliwe tak szybko? W przypadku zarówno domów drewnianych, jak i betonowych lub keramzytowych, odpada czas potrzebny na wysychanie wylewek czy zapraw, które są stosowane w tradycyjnym budownictwie. Dzięki temu, jeśli budujemy dom letniskowy z prefabrykatów, cały proces budowy może być zakończony w zaledwie kilka dni (takie domki zazwyczaj nie mają fundamentów).

Kolejną zaletą domów z prefabrykatów jest możliwość rozpoczęcia budowy o dowolnej porze roku, ponieważ stan zamknięty budynku można osiągnąć w ciągu kilku dni, a prace nie są uzależnione od specjalnych warunków pogodowych, takich jak wilgotność czy temperatura.
Inną korzyścią tego rodzaju budownictwa jest fakt, że to tzw. budowa „czysta”. Na placu budowy nie trzeba przechowywać materiałów, co eliminuje obawy związane z narażeniem ich na niekorzystne warunki pogodowe czy kradzież. Skrócony czas budowy pozwala również zmniejszyć koszty związane z zatrudnieniem kierownika budowy. Wszystko to powoduje, że koszty związane z aspektami „okołobudowlanymi” są zminimalizowane w porównaniu z tradycyjnym budownictwem.

Czy domy prefabrykowane mają wady?

Niestety, domy prefabrykowane mają również pewne ograniczenia. Zwykle cienkie ściany działowe powodują słabą izolację akustyczną takiego budynku. Istnieje opcja wygłuszenia ścian, musisz się jednak liczyć z większymi kosztami. Ważne jest również, aby zaplanować aranżację wnętrz przed zamówieniem domu. Dodatkowe wzmocnienia mogą być konieczne, jeśli planuje się zawieszenie na ścianach szafek, ponieważ udźwig takich ścian jest zwykle ograniczony do 2 kg.

Kolejnym aspektem do uwzględnienia jest umiejscowienie działki i dostęp do niej. Może się okazać, że elementy prefabrykowane oraz dźwigi nie będą w stanie dotrzeć na plac budowy, co uniemożliwi budowę domu. Takie kwestie trzeba ustalić już na etapie projektowania.

Domy prefabrykowane – projekty dostępne w Woodnar

W Woodnar przygotowaliśmy dla naszych klientów różne propozycje – projekty domów pod klucz, gotowe domy parterowe i piętrowe znajdziesz w zakładce Projekty gotowe. Dbając o zadowolenie naszych klientów, zapewniamy, że nasze projekty charakteryzują się wysoką jakością i komfortem mieszkania. Oferujemy nowoczesne, a jednocześnie funkcjonalne propozycje, które możemy dostosować pod indywidualne potrzeby klienta.