Domy prefabrykowane stanowią alternatywę dla tradycyjnych domów murowanych. Chociaż ich budowa wiąże się z większymi kosztami, to jednocześnie pozwala na skrócenie czasu stawiania budynku. Która technologia budowy jest najlepsza, aby w przyszłości cieszyć się wymarzonymi czterema kątami? Sprawdź nasze porównanie.

W ostatnich latach życie coraz bardziej przypomina gonitwę, w której czas jest na wagę złota. Z tego powodu, wiele osób zastanawia się, czy warto wybierać tradycyjne metody budowy, które niosą ze sobą uciążliwości, takie jak wolno postępujące prace, niezgodność harmonogramów, czasochłonne oczekiwanie na zamówienia oraz usterki i naprawy, czy nie lepiej zdecydować się na nowoczesne rozwiązania, takie jak domy prefabrykowane lub modułowe.

Czy domy prefabrykowane mogą konkurować z murowanymi? Zobacz nasze zestawienie – bierzemy na tapet takie kwestie jak technologia, materiały, czas trwania budowy, koszta czy wpływ na środowisko.

Jak powstają domy prefabrykowane i murowane? Technologia i materiały

Podstawową różnicą między budową domu murowanego a prefabrykowanego jest technologia, która ma decydujący wpływ na czas i jakość realizacji. W budowie domu murowanego stosuje się cegły, a w budynkach prefabrykowanych używane są różne materiały, z których powstają gotowe komponenty. Aktualnie na rynku można znaleźć domy z:

  • prefabrykatów betonowych,
  • prefabrykatów keramzytowych,
  • prefabrykatów drewnianych.

Wybór materiałów wpływa na koszt budowy, parametry domu i jego wygląd. W Woodnar stosujemy sprawdzone, solidne materiały – w tym konstrukcyjne drewna KVH klasy C24 oraz płyty MFP.

Ile trwa budowa domu?

Budowa domu prefabrykowanego jest znacznie szybsza niż budowa tradycyjnego domu, co wynika z zastosowanej technologii. Budowę domu murowanego można kontynuować przez lata, dostarczając kolejną partię materiałów lub robiąc przerwy ze względu na warunki atmosferyczne.

Natomiast w przypadku domów prefabrykowanych komponenty produkuje się w zamkniętej hali produkcyjnej niezależnie od pogody. Materiały są zamawiane na samym początku procesu w ilości przewidzianej w projekcie, a to eliminuje ryzyko braku surowca w trakcie produkcji. Etap prefabrykacji trwa około miesiąca, a następnie komponenty są transportowane na plac budowy i montowane. Dzięki temu postawienie domu w stanie surowym zamkniętym zajmuje jedynie kilka tygodni.

Jakie są koszty budowy? Porównanie 2023

Koszty związane z budową domu można podzielić na dwa rodzaje:

  • koszty budowy,
  • koszty utrzymania.

W pierwszej kategorii zdecydowanie wygrywa dom murowany. Są jednak sytuacje, w których wersja prefabrykowana może być tańsza, a budowa energooszczędnego domu może się zwrócić. Ostateczny koszt zawsze zależy od kilku czynników, w tym od materiałów i wykonawcy.

Warto pamiętać, że budowa domu prefabrykowanego pozwala na dokładne określenie kosztów oraz terminu oddania. Nie ma tutaj ukrytych ani nieprzewidzianych wydatków. Aby dokładnie porównać koszty budowy domu murowanego i prefabrykowanego, można zlecić wycenę tego samego projektu o identycznych parametrach firmie budowlanej oraz producentowi domów prefabrykowanych. Tylko w ten sposób możesz poznać, która technologia jest dla Ciebie bardziej opłacalna.

Z kolei w kategorii kosztów utrzymania bezsprzecznie wygrywa dom prefabrykowany. Dlaczego? To, co zaoszczędzisz na etapie budowy domu tradycyjnego, wydasz w trakcie jego eksploatacji, na przykład na rachunki za ogrzewanie oraz częste remonty. Niskie koszty utrzymania domu prefabrykowanego wynikają z braku mostków termicznych i błędów konstrukcyjnych.

Wpływ na środowisko

Przy budowie murowanego domu bardzo często wykonawca pomija kwestię utrzymania porządku na placu budowy i pozbycia się powstałych odpadów, co może mieć negatywny wpływ na środowisko. W niektórych przypadkach zdarza się nawet, że firma budowlana nie sprząta po sobie i po prostu zakopuje odpady lub wywozi je do nieodpowiednich miejsc.

Z kolei wybierając dom prefabrykowany, inwestujesz w czystą budowę. Wszystkie elementy są produkowane w zamkniętej hali produkcyjnej, a ich montaż na miejscu nie generuje odpadów – komponenty są ze sobą precyzyjnie spasowane. Cały proces przebiega sprawnie i z zachowaniem czystości wokół placu budowy.

Prefabrykacja domów: w Woodnar zbudujemy Twój wymarzony dom

W Woodnar zajmujemy się projektowaniem oraz budową domów prefabrykowanych. Nasza oferta skierowana jest do osób, które interesuje indywidualne podejście. Z chęcią pomożemy Ci stworzyć wymarzony dom. Jesteśmy przekonani, że wykonany przez nas projekt domu pełni Twoje oczekiwania pod względem funkcjonalności, estetyki i oszczędności.